Malezya dünyanın en büyük helal fuarına hazır    

Kuala Lumpur'un ünlü Petronas kuleleri. (Fotograf: Kemal Calik)
Kuala Lumpur'un ünlü Petronas kuleleri. (Fotograf: Kemal Calik)

Nisan ayının başında Malezya’nin başkenti Kuala Lumpur‘da Mihas kapılarını açacak. Helal fuarına 70 ülke, 1.000 işletme ve kurum katılıyor.

Kuala Lumpur dünyanın en büyük helal fuarına hazır. Mihas 2019 fuarı 3 – 6 Nisan 2019 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. 70 ülke’den yaklaşık 1.000 işletme ve 30.000’den fazla ticaret ziyaretçinin Malezya’ya gelmesi bekleniyor. Katılımcıların çoğu gıda üreticileri, aynı zamanda kozmetik şirketleri, helal turizm şirketleri ve İslami bankalarda ziyaretcilere standlarinda hizmetlerini sunacak. Bu sene ilk kez Modest Fashion (tesettür giyim) sektörü tanıtılacak.

The flag of Malaysia

Bild 2 von 12

Fuar Malezya Dış Ticaret Promosyon Ajansı Matrade tarafından organize ediliyor. Malezya’da şu anda 7.000’den fazla helal sertifikalı şirket var ve bunların yaklaşık 2 bini ürünlerini yurtdışına satıyor. Ülkedeki şirketlerin yüzde 90’ı küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBI). Malezya hükümeti iç piyasayı canlandırmak ve ekonomisini geliştirmek için KOBI’lerin daha fazla helal ürün üretmesi ve ihracat paylarını arttırması için çalışıyor.Mihas, Mitec Sergi Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar alaninda hizmet verecek olan restoranların hepsi helal sertifikalı. Sertifikalar Malezya’nın helal gıda belgelendirme kurumu Jakim’den.